Gleb: Som svoj najväčší fanúšik aj kritik zároveň (2024)

V rape preferuje rýchly „flow“ a rovnako rýchly spád naberá aj jeho kariéra. Po niekoľkých rokoch na scéne vydal bratislavský MC Gleb v roku 2017 debutový album Lavička Pimpin a odvtedy prudko narástla aj jeho fanúšikovská základňa. Minulý rok vypredal bratislavský klub MMC a pre tých, ktorí sa nedostali dnu, chystá na konci mája na tom istom mieste rovno dvojkoncert. Slovenský rapový Speedy Gonzales na ňom plánuje osláviť nový album Gauč Storytelling, ktorý vychádza už čoskoro.

„Mám rád hudbu, nič okolo nej.“ „Vtedy ma neznášali, dnes vidia plný klub a chcú sa so mnou baviť.“ To sú len dva zmnohých príkladov, ako sa vtextoch vymedzujete voči biznisu a falošnému záujmu. Ide však oprirodzenú súčasť rastúcej popularity. Vnímate to ako nutné zlo? Napríklad ako tento rozhovor?

Dobré rozhovory sú práveže celkom príjemná vec. Veľa vecí okolo hudby je super. Konkrétne tieto alebo podobné riadky vznikajú vmomentoch, keď sedím doma vtvorivom zápale, a počas toho ma znervózňujú telefonáty a maily. Koncertný manažment si riešim sám, takže podobné situácie zažívam často. Aj keď by som sa nemal sťažovať, niekedy je náročné robiť hudbu a administratívuna­raz.

Minulý rok ste sa sLavičkou Pimpin ocitli vnomináciách na Radio_Head Awards. Vypredali ste MMC a tento rok okrem novej nahrávky pripravujete ďalšie veľké koncerty. Rastie súspechom aj zodpovednosť? Čo vás vie udržať na zemi, keď máte pocit, že ste až príliš vyleteli?

Určite rastie. Obrovskú zodpovednosť cítim najmä pri veľkých koncertoch. Keď sa na druhý deň dozviem, že bol napríklad problém so zvukom, viem ztoho nadlho upadnúť do totálnych depresií. Atakisto si dovolím povedať, že absolútne neulietam. Vprvom rade už nie som tínedžer. Hudbu robím už nejaký čas, počas ktorého som mal možnosť mnoho vecí pochopiť. Anohami na zemi ma drží ešte niečo iné. Sám som si najväčším fanúšikom aj kritikom zároveň. Vypredané koncerty beriem jednoducho tak, že sa vklube zíde veľká banda, ktorú baví rovnaký zvuk. Keby som to vnímal inak, cítil by som sa divne, nepríjemne.

Vaše skladby som počula na ulici zmobilu asi 15-ročného mládenca, prvý raz som sa však snimi zoznámila zprednášky českého publicistu Aleša Stuchlého. Uvedomujete si, akú širokú fanúšikovskú základňumáte?

Uvedomujem. Som asi jediný slovenský MC (alebo jeden zmála), ktorý môže hrať na toľkých tematicky a žánrovo odlišných festivaloch. Je tosuper.

Aleš Stuchlý vašu hudbu síce odporučil, zároveň však dodal, že niekedy rapujete tak rýchlo, že vám české publikum nedokáže rozumieť. Stále považujete fast flow rap za váš poznávacíznak?

Niekedy som pľul slová sodosť rýchlejšou kadenciou. Artikulácia a kvalita nahrávok bola úplný punk a vtedy mali ľudia určite problém porozumieť každému slovu vtexte. Úprimne to vtedy ani nebolo mojím hlavným cieľom, ale tie časy sú už dávno preč. Stále idem „fast flow“, aj keď už to nie je taký extrém. Moji „fans“ mi posielajú videá, kde rapujú najzložitejšie rapové pasáže, plus na koncertoch idú so mnou každý riadok, takže vtomto smere som pokojný. Nerapujem rýchlo, to len niektorí ľudia pomaly počúvajú.

Vtextoch si nekladiete servítku pred ústa, najmä čo sa týka slovenskej hip-hopovej scény. Sám sa do nej nezaraďujete, ako tvrdíte, navždy zostanete outsider. Súvisí to svašimi začiatkami, keď bol vmóde old school rap a– ako často spomínate– kto rapoval do niečoho iného, automaticky ho odstavili?

Súvisí to hlavne stým. To, čo robím, som si musel obhajovať a ochraňovať. Práve preto som si vtedy zvolil formu battle rap. Doteraz mám battle rap rád, ale vposlednom čase už nemám potrebu také riadky písať. Svoj zvuk som si už obhájil a, našťastie, doba sa zmenila. Dnes sa už môže rapovať do čohokoľvek. Kto má iný názor, žije vstredoveku. Tiež je pravda, že som vyšliapal cestu mladým MC's, ktorí rapujú do DnB, grimeu alebo do akéhokoľvek iného uptempa. Dnes už na nich nepozerajú sotáznikmi.

Aký je váš názor na autotune, program upravujúci ľudský hlas, ktorému sa vyhýbate? Je niečo, čo vás na súčasnom, aj slovenskom, hip-hope prípadne najviac otravuje?

Autotune vnímam ako nástroj, ktorý sa dá skvelo využiť. Vrape má však dve nevýhody. Veľa raperov ho nevie používať. Myslia si, že ho stačí iba zapnúť. Druhá nevýhoda je, že trapové bíty, na ktoré sa nahráva, bývajú do veľkej miery podobné. Kombinácia rovnakých podkladov a rovnakého efektu na hlase tak hádže väčšinu interpretov do jednej polievky. Robí to veľa ľudí a robia to už dlho. Nepríde mi to nijako progresívne. Na súčasnom hip-hope ma neotravuje nič, možno iba MC's, ktorým sa nedarí, no vedia si preto vždy nájsť nejakú výhovorku. Alebo MC's, ktorí by sami nevypredali ani ten najmenší klub vmeste, a vrozhovoroch osebe rozprávajú ako osuperhviezdach. Jednoducho neznášam, keď niekto klame seba a svoj tieň. Všetci robíme tú istú vec– hádžeme svoje treky na internet a zvyšok je už na ľuďoch.

Pár súputníkov ste si však našli aj na Slovensku. Včom spočíva originalita MC'sako Fobia Kid, Samey či Dymer Surovec?

Nechcem aby to pôsobilo tak, že som nahnevaný a zakomplexovaný raper, ktorý nenávidí slovenský rap. Zlých raperov mám práveže rád. Dá sa na nich smiať bez „hejtu“ a battle rap treba niekedy brať srezervou. Samey je ako interpret kompletný balíček. Čo sa týka rapu, používa dobré slová a správne ich ukladá. Na mikrofóne nepôsobí ani primitívne, ani ako buran. Napriek tomu, že ho všetci zaraďujú do novej školy, old school rap má veľmi dobre naštudovaný. Preto má vrape ten „NYC vibe“ a na boom bap bíte schová vždy tých „akože“ milovníkov a zástancov klasického rapu, ktorí sú väčšinou paradoxne jeho kritici. Fobia Kid je „pančlajnová“ mašina. Má vtextoch veľa odkazov na rôzne filmy a knihy. Pôsobí ako autista, ktorý iba fajčí a pije, a úprimne netuším, kde sa mu to všetko vjeho hlave berie. Taktiež vie vtextoch veľmi dobre opisovať situácie a miesta. Čo sa týka Dymera, keď som ho spoznal osobne, a rovnako aj jeho štýl života, každá veta vjeho trekoch nabrala veľkú váhu. Ide ozrkadlo jeho chorého oravského života, ale neviem, či má zmysel sa oňom baviť, pretože všetko, čo nahrá, ostáva väčšinou vždy iba vštúdiu.

Ochranné krídla nad vami drží label F*CK THEM. Ako ste už viackrát prízvukovali, nejde ožiaden oficiálny, ale najmä priateľský vzťah. Ako vnímate doterajšie pôsobenie pod touto značkou?

SYakshom (stojí včele F*CK THEM, pozn. red.) spolupracujem ešte od čias, keď sa F*CK THEM label nazýval ILPP. Na začiatku som sa tam necítil úplne doma, keďže label na mňa pôsobil priveľmi hip-hopovo zameraný. Mal som 20rokov a zlojality som išiel do niektorých vecí, ktoré by som teraz nedal. Neskôr mi však došlo, že značka ešte len rástla a tým, že som bol jej súčasťou, moja tvorba tiež prispela kpodobe a imidžu, aký má F*CK THEM teraz. Yaksha je jeden zmojich najbližších „felákov“. Snikým iným si spoluprácu predstaviť neviem, ani nechcem. Keď som mal 20, nemal som prostriedky na to, aby som vydal mixtape sám. Yaksha bol jediný človek, ktorý bol ochotný mi dobrovoľne pomôcť, čo mu nikdy nezabudnem.

Gleb: Som svoj najväčší fanúšik aj kritik zároveň (1) Foto: Filip Poreba

Gleb Na novom albume bude Gleb podľa svojich slov jemne sofistikovanejší, ale určite nie nudný.

Vhudbe ste ovplyvnený grimeom, ktorý sa vsúčasnosti opäť hlási oslovo. Je už hudobná scéna presýtená pomalými bítmi a efektným trapom?

Grime počúvam dlhé roky. Získal si ma všetkým– britskou estetikou, rýchlosťou, surovosťou… Už neraz mal grime ako žáner svoje vzlety, ale úprimne si nemyslím, že to bude masová záležitosť. Moji obľúbení grime MC'sa producenti majú na internete absolútne tragickú sledovanosť a slabú koncertnú činnosť. Na vrchole je iba pár jedincov. Grime je nádherná a špinavá hudba pre milovníkov, určite nie premasy.

Luxusné autá, vily, párty, šperky, krásne ženy vbikinách… Ako sa staviate khip-hopu, ktorý predáva lacnú pozlátku? Snažíte sa vklipoch tento stereotyp zmeniť?

Ale to všetko sú predsa krásne veci, ktoré khip-hopu patria. Ja sa tento stereotyp meniť nesnažím, podobné klipy sa kmojej hudbe jednoducho nehodia. Viac ma baví vymýšľať originálne prístupy, ako sa riadiť zaužívaným scenárom. Autá síce vklipoch máme, ale nikdy nie sú luxusné. Skôr sú to staré autá zo 70.a 80.rokov, ktoré vklipe pôsobia ako rekvizity na dotváranie atmosféry.

Tak ziného konca, čo vo vás dokáže vyvolať angažovanýrap?

Ak sa vrátime ku koreňom hip-hopu (Public Enemy, N.W.A), angažovaný rap sem vždy patril a patriť bude. Ale ak mám byť úprimný, politické rapové skladby si dobrovoľne nepúšťam, a keď si ich náhodou pustím, veľmi rýchlo ich vypínam. Nedovolil by som si na ne nadávať ani nimi pohŕdať, ale mne ako poslucháčovi absolútne nič nedávajú. Viem, že nám raperom, ktorí sa ksúčasnému dianiu nevyjadrujú, to ľudia vyčítajú. Zároveň nás obviňujú, že sa bojíme, aby sme na základe našich politických názorov nestratili fanúšikov. Podobné vyjadrenia sa ma vedia veľmi dotknúť, pretože ja sa riadim iba tým, čo zo mňa prirodzene ide von. Nikto mi nemôže hovoriť, čo mám do textov dávať a čo nie. Keby mi išlo onejaké lacné nabaľovanie fanúšikov, tak by som robil úplne inú hudbu a odlišne sa prezentoval aj na sociálnych sieťach.

Vtextoch staviate najmä na príbehovosti, opise situácií zo života, kde nechýba nadhľad, ale ani momenty, ktorými by si nikto prejsť nechcel. Páčia sa vám tieto vtipno-trpké protipóly?

Baví ma písať texty tak, aby mal poslucháč všetky situácie a ľudí, ktorých opisujem, pred očami a vedel si to celé naživo predstaviť. Je to koncept môjho aktuálneho štýlu písania a koncept plánovaného albumu.

Čo sa týka príbehov, ako vás ovplyvnil život na sídliskách Ružinov či Petržalka?

Po sídliskách som sa naposledy flákal, keď som mal 17rokov. Vo svojich textoch sa niekedy vraciam do starých čias, pretože obdobie dospievania je dôležitá časť života. Sídliská však nie sú ani dostatočný, ani hlavný zdroj inšpirácie. Úprimne, na tie časy nespomínam najlepšie. Vmladom veku som videl zbytočne veľa zla. Keby som vedel vrátiť čas späť, tak sa hrám doma na počítači a chodím na tréningy.

Kvašej prezentácii patrí aj osobitý imidž. Stále si žijete svoj „gopnik life“? Je odkazom na robotnícku triedu aj promo oblečenie svaším logom, ktoré pripomína pracovný odev sreflexnými prvkami?

Gopnik štýl bol predovšetkým súčasťou konceptu môjho prvého albumu Lavička Pimpin. No trochu som sa od toho začal dištancovať, pretože tesne po vydaní albumu sa „gopnictvo“ stalo trendom. Len čo mi začali promotéri vyvolávať stým, aby som hrával na rôznych gopnik párty, pochopil som, že je to už trochu priveľa. Reflexné prvky som nosil vždy, bolo to moje poznávacie znamenie, a stavbárska uniforma bola jednoducho vyvrcholením reflexného štýlu. Vždy sa mi ten odev páčil, no nič hlbšie za tým nieje.

Narodili ste sa vruskom meste Piatigorsk a svoj pôvod neskrývate. Ako na vás pôsobia dve protichodné nálady, ktoré sú živené na Slovensku– proamerická a proruská? Vjednom rozhovore ste spomínali, že sa už chcete cítiť ako Slovák, no keď vo vašej prítomnosti stále niekto kritizuje Rusko, vtedy sa ako Slovák necítite, vtedy sa necítitenijak.

Neskrývam to, no zároveň som sa tým ani nikdy nechválil. Áno, stále sa necítim nijak, ale cítim sa našťastie ako človek, a to je hlavné.

Už sa vám podarilo dokázať, že ste za prvý rok života vRusku nespáchali žiadnu trestnú činnosť? Inými slovami, máte už slovenské občianstvo?

Nemám, ale ak ho dostanem, určite to spomeniem vtexte.

Sledujete aj ruskú hudobnú scénu?

Sledujem zaujímavých interpretov a raz za čas ich zdieľam na svojom Instagrame, ale nikto nový sa zatiaľ nezjavil.

Odebute Lavička Pimpin ste sa vyjadrili, že už by ste ani jednu skladbu nenahrali tak ako na tomto albume. Éra punkového písania je vraj preč, nastupuje na scénu nový sofistikovanej­šíGleb?

Jemne sofistikovanejší, ale určite nie nudný. Podklady budú tvrdšie aj jemnejšie, skôr som hovoril oforme textov. Na základe posledných troch singlov si môžu ľudia vytvoriť predstavu. Vkaždom prípade punková éra písania sa tiež určite čoskorovráti.

Po dvojkoncerte vklube MMC plánujete ešte jeden veľký koncert vnovembri. Miesto je tajné, no mám pocit, okrem predstavenia novinky plánujete aj vyššiu kapacitu…

Váš odhad je veľmi správny.

Gleb Veselov

Narodil sa vruskom meste Piatigorsk. Jeho rodičia sa odsťahovali na Slovensko, keď mal jeden rok. Srapom začal už ako tínedžer a keď mal 16rokov, aktívne sa pustil do DnB. Medzi jeho najväčšie inšpirácie vtom čase patrili britská DnB a grime scéna. Aj keď sa na scéne pohybuje už niekoľko rokov, debutový album Lavička Pimpin prišiel až vroku 2017.Jeho domovským vydavateľstvom je label F*CK THEM. Druhý album Gauč Storytelling fanúšikom predstaví vbratislavskom klube MMC 31.mája a 1.júna 2019.Patrí aj medzi účinkujúcich festivalu Pohoda.

Gleb: Som svoj najväčší fanúšik aj kritik zároveň (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jerrold Considine

Last Updated:

Views: 6003

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jerrold Considine

Birthday: 1993-11-03

Address: Suite 447 3463 Marybelle Circles, New Marlin, AL 20765

Phone: +5816749283868

Job: Sales Executive

Hobby: Air sports, Sand art, Electronics, LARPing, Baseball, Book restoration, Puzzles

Introduction: My name is Jerrold Considine, I am a combative, cheerful, encouraging, happy, enthusiastic, funny, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.